13 mars 18.21, Trafikolycka, Degerfors
Polis är på väg till en trafikolycka på länsväg 205
SOS Alarm meddelar att två bilister frontalkrockat vid länsväg 205/länsväg 243 i Lervik. Tre personer ska vara drabbade, en av dem är fastklämd och en annan klagar på smärtor i kroppen. Vakna och talbara.
Det är köer i båda riktningar och vägen är blockerad. Övriga trafikanter ombeds välja annan väg i god tid innan man når olycksplatsen om möjligt.
Polis är på väg till platsen.
Uppdatering 18.56: Två personer kommer följa med ambulans för kontroll. De uppges ha lindriga skador. Trafiken kommer släppas på inom tjugo minuter.
Uppdatering 19.41: Bärgare är snart klar på platsen, trafiken kan rulla förbi i sakta mak. En anmälan om vårdslöshet i trafik utan misstänkt kommer upprättas för att olyckan ska kunna utredas enligt gängse rutiner.
Källa: Polismyndigheten