image/svg+xml
25% Laddar app...

Bedrägeri

Örnsköldsvik

Örnsköldsvik, två personer anhållna misstänkta för bland annat grovt bedrägeri.

Läs mer

Observera: Sidan behöver javascript för att fungera optimalt, men nedan följer en nedbantad version.

12 april 19.39, Bedrägeri, Örnsköldsvik

Örnsköldsvik, två personer anhållna misstänkta för bland annat grovt bedrägeri.

Under lördagskvällen inkom uppgifter om att en person utan lov tagit sig in i en bostad i Örnsköldsvik. Personen, en man i 50-årsåldern, förmådde en boende att swisha pengar för blommor innan han lämnade adressen.

Polis arbetar med ärendet och anträffar mannen samt en kvinna, som också är i 50-årsåldern, på ett hotell senare på lördagskvällen.

Mannen och kvinnan grips och efter förhör beslutar åklagare att anhålla dem. Mannen misstänks för grovt bedrägeri, förberedelse till grovt bedrägeri, hemfridsbrott och penningtvättsbrott. Kvinnan misstänks för förberdelse till grovt bedrägeri samt penningtvättsbrott. Åklagare leder nu ärendet.

Källa: Polismyndigheten