En bilist är misstänkt för brott i Hammar
Askersund
Larm om bråk.
Borås
Lövånger, polisen kontrollerar en personbil.
930 10 Lövånger
Ett urval av polisens arbete i trafiken under eftermiddagen.
Norrbotten County
En man är misstänkt för brott i City
Örebro

05 maj 15.55, Ofredande/förargelse, Jönköping

Blottare gripen i Jönköping - visade könsorganet och ville att kvinnor skulle smaka.

15:55 Polis larmades till Rocksjön, Jönköping, med anledning av att en man ska ha visat sitt könsorgan mot två kvinnor. Mannen ska också ha frågat om kvinnorna velat smaka på hans könsorgan.

16:17 När polis anlänt till platsen fanns den misstänkte mannen ej kvar men en anmälan om sexuellt ofredande kommer skrivas. Kvinnorna ska ha varit i 50-årsåldern.

17:02 Vid denna tidpunkt fick polisen ytterligare ett samtal om en man som ska ha blottat sig samt onanerat i en park. Utifrån signalement har det rört sig om samma man vid dessa två tillfällen.

17:31 Polispatrull har letat mannen och anträffat honom. Han har gripits för sexuellt ofredande och han är i 25-årsåldern. En åklagare kommer fatta beslut om mannen ska anhållas eller ej. 

Källa: Polismyndigheten