En man är misstänkt för brott i Bro
Kristinehamn
Två personer är misstänkt för brott i Våxnäs
653 44 Våxnäs
Två bilar är involverade i en olycka på riksväg 47 vid Bjärby.
467 91 Grästorp
Påverkade personer i bråk på Masttorget, västra Hamnen.
Masttorget, 211 77 Malmö
En bilist är misstänkt för brott i Näsby
Örebro

02 juni 02.51, Stöld/inbrott, Varberg

Inbrott i parkerad lastbil med vilande chaufför.

Polis larmas till Rastplats på TPL 53 i Tvååker efter att en lastbilschaufför konfronterat ett flertal gärningspersoner som lastade över gods från målsägandens lastbl till en annan lastbil.

Minst 3 gärningsmän jagades till skogs av målsäganden och en flydde med lastbil. En av polispatrullerna som kallats till platsen försökte stoppa den flyende lastbilen som först vägrade stanna. Ett kort förföljande inleddes, men gärningsmannen övergav lastbilen på E 6 södergående.

Han greps efter en språngmarsch. Lastbilen rullade dock in i en polisbil som stod framför. Denna omständighet gör att den just nu är totalstopp på E6 södergående i höjd med Himle. 

Gärningsmannens lastbil var full med däck och fälgar som tillgripits. Insatsen är pågående och minst ytterligare 3 gärningspersoner jagas. 

Uppdatering 08:28
Mannen är fortsatt gripen. De resterande tre misstänkta gärningspersonerna har inte hittats under natten. Insatsen är inte pågående på plats. Det som görs nu är vidare utredningsåtgärder i ärendet.

Källa: Polismyndigheten