Polisen söker efter en kvinna i 75-årsåldern som försvann från sitt boende i Vänge vid 17-tiden på onsdagen.
Gotland County
Man gripen, Hässleholm.
Hässleholm
Samtal om vinglig färd.
635 31 Kvicksund
Mc i krock med rådjur.
740 10 Almunge
Körkort omhändertogs.
749 60 Örsundsbro

16 juni 14.49, Vapenlagen, Stockholm

En person tror sig ha sett en person med vapenliknande föremål vid skola i Kista. Skolan har sökts igenom utan att något avvikande hittats.

Skolan har sökts igenom utan att någon person med vapenliknande föremål har hittats - i arbetet med att leta igenom lokalerna har elever fått gå till en samlingsplats på skolan. 

Parallellt med att skolan har sökts igenom har polisen pratat med personer på skolan om alternativa förklaringar till att det är en person med vapenliknande föremål som setts - har det varit hantverkare med redskap eller dylikt på plats? I detta ärende finns i nuläget en alternativ förklaring.

Alla larm in till polisen där någon uppfattar att de sett person med vapenliknande föremål tas på stort allvar. I den stora majoriteten av dessa ärenden visar det sig att det inte var person med vapen utan något helt annat - som hantverkare med redskap eller person med paraply eller dylikt - oavsett de vaga ingångsvärdena vidtas i de flesta fall flera åtgärder vid sådana larm.

Källa: Polismyndigheten