En lös hund har bitit ett barn i Hagaparken. Barnet har fått åka ambulanshelikopter till sjukhus.
Solna
En lastbil och en personbil har varit involverade i en olycka vid Gnistängstunneln på E6.
Gothenburg
Det inkommer ett larm om en trafikolycka på en parkering utanför en matbutik i Härnösand.
Härnösand
Polisen kontaktas angående en trafikolycka på E4 i höjd med Midlanda.
Timrå
En bilist är misstänkt för brott
Hedemora

22 juli 12.12, Inbrott, Jönköpings län

Många inbrott i sommar.

Det har varit ett antal bostadsinbrott under sommaren i Jönköpings län, främst i trakterna kring Jönköping och Vaggeryd.

Det handlar om ett tiotal inbrott i villor i juli och sex i lägenheter i juni och juli.

När det gäller villainbrotten är det vanligaste tillvägagångssättet att man lyfter ut hela fönstret ur karmen för att sedan ta sig in i bostaden. Polisen ser att det ofta sker fler inbrott i samma bostadsområden vilket tyder på att tjuvarna är kvar en tid innan de lämnar i någon form av fordon.

Under sommaren är många bortresta och därför är det ofta svårt att fastställa en brottstid. Polisens utredare har inte särskilt mycket att gå på i dessa fall, även om vissa spår har kunnat säkras vid brottsplatsundersökningarna.

Här kan allmänhetens iakttagelser vara avgörande! Polisen uppmanar till grannsamverkan och att man är observant på personer och fordon som rör sig i bostadsområdena som inte vanligtvis brukar vara där. Skriv upp registreringsnummer och ring hellre ett samtal för mycket än för lite! Har din granne utsatts och du har övervakningskameror? Då kan det vara intressant för polisen att ta del av filmerna om det fastnat personer eller fordon på bild.

Vid pågående brott, ring alltid 112. Annars kontaktar du polis via 114 14 eller via hemsidan polisen.se

Vi tipsade tidigare i somras om hur du som bostadsägare kan göra det svårare för tjuven och listan med användbara tips hittar du här:

https://polisen.se/aktuellt/nyheter/ost/2026/juni/polisen-efter-fracka-stolderna-bjud-inte-in-tjuven/

För presskontakt och eventuell intervju, kontakta presstalesperson Region öst på 010-56 923 66

Källa: Polismyndigheten