Äldre man lurad på pengar.
Jönköping
Västerbotten, resultat från några av dagens trafikkontroller.
Västerbotten County
Trafikolycka på Lönngården.
Malmö
Polisen larmas om en förare som kör vingligt i Trollbäcken.
Tyresö
Larm om trafikolycka
Landskrona

28 juli 22.04, Sjölagen, Kungälv

Ett handelsfartyg har på något sätt kolliderat med en fritidsbåt i närheten av Tjörn

Polismyndigheten har inlett förundersökning på vårdslöshet i sjötrafik.

Räddningsinsats i denna del pågår och den leds av Sjöfartsverkets nationella Sjö- och flygräddningscentral JRCC (Joint Rescue Coordination Centre).

Kustbevakningen biträder insatsen genom att stoppa handelsfartyget. Denna insats pågår.

Ledningscentralen har svårt att ta pressamtal just nu. Pressjour är inringd.

Uppdatering klockan 01:35:
På fritidsbåten ska det ha färdats fyra personer. Två vuxna och två barn. En vuxen och ett barn har förts till sjukhus. Deras skadeläge är i nuläget oklart. De andra två personerna söker man fortsatt efter. Polisen kommer att skicka personal till fartyget för att genomföra förhör och andra utredningsåtgärder. 

Uppdatering klockan 07:03:
Sjöfartsverkets nationella Sjö- och flygräddningscentral JRCC (Joint Rescue Coordination Centre) leder fortfarande räddningsinsatsen. En man i 40-årsåldern samt ett yngre barn vårdas på sjukhus med skador som enligt initiala uppgifter är allvarliga. En kvinna i 40-årsåldern och ett yngre barn saknas fortfarande.

Polisen har resurser på det aktuella fartyget i syfte att utreda vad som har hänt. Bland annat kommer en teknisk undersökning att genomföras och förhör att hållas. Händelsen utreds fortsatt som vårdslöshet i sjötrafik. I nuläget har ingen har delgivits misstanke om brott.

Uppdatering 12:10:
Förundersökningen rubriceras för närvarande grov vårdslöshet i sjötrafik. Ingen är i nuläget delgiven misstanke om brott. Fartyget är taget i beslag för teknisk undersökning. Det är i nuläget oklart vilken hamn fartyget kommer föras till. 

Besättningen på fartyget har hörts av polis. Även mannen i den drabbade fritidsbåten har hörts. Vi kan i nuläget inte gå in på vad som framkommit i förhören. Anledningen är att vi ska hålla fler förhör och vi vill inte att de som ännu inte hörts ska färgas av detaljuppgifter som vi lämnar ut i det här skedet.

Polis arbetar fortsatt med att bilda oss en närmare uppfattning om händelseförloppet men har i nuläget ingen ny lägesbild att förmedla i den delen.

Det fortsatta utredningsarbetet handlar bland annat om att dokumentera olycksplatsen, vittnesförhör och dörrknackning i området runt olycksplatsen. 
Tillägg: Dörrknackning genomförs i första hand genom att polisen ringer människor i närheten av olycksplatsen.

Uppdatering 12:42:
Polisen är angelägen om att komma i kontakt med vittnen som sett eller hört något som kan sättas i samband med båtolyckan. Vittnen uppmanas kontakta polisen på 11414.

Uppdatering kl. 16:31:
Polis bedriver fortsatt utredningsarbete på plats. Det kommer bland annat genomföras en teknisk undersökning av fartyget. Polisen fortsätter även att söka efter den förlista fritidsbåten och de två personer som saknas. Sjöpolisen och räddningstjänstens dykare samverkar i den delen. Dörrknackning via telefon fortsätter.

Vi söker fortfarande vittnesuppgifter och uppmanar fortsatt alla som sett/hört något som kan sättas i samband med sjöolyckan att kontakta polisen på 11414.

Uppdatering 260730 kl. 09:25
Den kvinna som saknades efter sjöolyckan har anträffats avliden i anslutning till den plats där polisen lokaliserat den förlista fritidsbåten. Anhöriga har underrättats om dödsfallet.

Sökinsatsen efter barnet som saknas fortsätter alltjämt, bland annat i samarbete med Kustbevakningen.

Den kriminaltekniska undersökningen av lastfartyget har avslutats. Fartyget är fortsatt i beslag.
Polisens arbete med brottsutredningen fortsätter med en rad olika åtgärder, bland annat analys av beslagtaget material.

Polisen söker fortfarande vittnesuppgifter, den som sett eller hört något vid olycksplatsen som kan sättas i samband med sjöolyckan uppmanas kontakta 11414.

Uppdatering 260730, 21:48:
Det barn som saknats efter olyckan har nu anträffats avliden. Detta gjordes i samband med den sökinsats som polis genomfört tillsammans med Kustbevakningen under kvällen. Anhöriga har underrättats om omständigheterna. 

Källa: Polismyndigheten