5 augusti 11.20, Trafikkontroll, Norrbottens län
Norrbotten, ett urval av polisens arbet i trafiken
Boden
Vid 8-tiden hölls en trafikkontroll vid Kanslihusvägen, Bodsvedjan. Tre förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelser och en fick böter på grund av att bilbälte inte användes under färd. Samtidigt hölls en trafikkontroll vid Åbergsleden. Där utfärdades böter till fyra fortkörare och en fick böter på grund av att bilbälte inte användes under färd.
Strax efter klockan 9 hölls en trafikkontroll på riksväg 97 i Harads. En förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelse.
Vid 10-tiden kontrollerades nykterheten i trafiken vid Sturegatan, Sanden.
Senare under förmiddagen stoppades en bilist för kontroll. Bilen hade körförbud och otillåten belysning. Böter utfärdades.
Gällivare
Vid 10:30-tiden hölls en nykterhetskontroll vid Västra Kyrkallén i centrum, utan några anmärkningar.
Kiruna
Strax före klockan 10 kontrollerades trafiken på E10. En förare fick böter på grund av hastighetsöverträdelse.
Luleå
Under morgonen hölls en trafikkontroll på länsväg 760 i Niemisel, utan några anmärkningar.
Strax före klockan 9 stoppades en bilist på riksväg 97, Notviken, efter hastighetsöverträdelse. Föraren hade kört 90 km/timmen på en 70-väg. Böter utfärdades.
Vid 10:30-tiden kontrollerades nykterheten i trafiken vid Storhedsvägen, Storheden, utan några anmärkningar.
Under förmiddagen stoppades också en bilist med släp på E4. Högsta tillåtna hastighet med fordonkombinationen är 80 km/timmen. Föraren hade kört 102 km/timmen och böter utfärdades.
Källa: Polismyndigheten