Torsgatan/Östra Leden, två trafikanter inblandade i trafikolycka
Skellefteå
E14, Ytterån. Polisen kontrollerar en lastbil som ska ha kört vingligt.
Krokom
E12 Lugnet, bilist stoppad efter hastighetsöverträdelse
Lycksele
Centrum, mopedist stoppad för kontroll vid Sjötorget
Östersund
Holmsund, larm inkommer gällande singelolycka på Stenhuggaregatan
Umeå

13 augusti 14.12, Trafikkontroll, Jämtlands län

Jämtland, resultat från några av dagens trafikkontroller.

Det finns inga anmärkningar noterade vid den nykterhetskontroll som utfördes på Norr i Östersund.

På E14 vid Lockne, Östersund, utfärdades en ordningsbot till en bilförare som körde 101 kilometer i timmen på en 80-sträcka.

Vid kontrollen på sträckan Singsjön-Österböle, Östersund, utfärdades fyra ordningsböter på grund av hastighetsöverträdelser. Högt uppmätta hastighet var 72 kilometer i timmen på en 60-sträcka.

En ordningsbot utfärdades på E14 vid Svedje, Östersund. Anledningen var hastighetsöverträdelse. Hastigheten uppmättes till 92 kilometer i timmen på en 80-sträcka.

Vid en trafikkontroll i trakten av Hammerdal, Strömsunds kommun, blåser en förare positivt och ytterligare provtagning utförs. En anmälan gällande rattfylleri ska upprättas. 

På E14 vid Revsund, Bräcke kommun, utfärdades en ordningsbot på grund av att en förare inte höll tillräckligt avstånd till framförvarande fordon samt körde om trots heldragen linje.

I Bräcke utfärdades en ordningsbot till en förare som inte använde bilbälte under färd.

Källa: Polismyndigheten