14 augusti 18.38, Brand, Norrköping
Larm om brand i lägenhet.
Larm om brand i en lägenhet i ett flerfamiljshus i Vrinnevi har inkommit. Räddningstjänst och polis är på plats.
18:57 Polisen har spärrat av runt fastigheten för att bistå räddningstjänsten som arbetar med att släcka branden som är i en lägenhet på sjunde våningen.
19:15 Det tycks inte som att branden spridit sig från den aktuella lägenheten. Ingen person är kvar i lägenheten. Rättsläget är initialt grov mordbrand.
19:21 Aktuell lägenhet kommer att spärras av och undersökas av polisens tekniker. Polis arbetar nu bland annat med att höra vittnen. Själva branden är släckt av räddningstjänsten.
19:54 Branden, som alltså är släckt, bedöms ha haft stor spridningsrisk varför rättsläget grov mordbrand kvarstår. Ingen person har behövt föras med ambulans till sjukhus.
20:14 En person, boende i lägenheten, är frihetsberövad och ska höras om händelsen. Lägenheten är avspärrad och ska undersökas av tekniker.
Polisen lämnar i nuläget inga fler kommentarer om händelsen.
Källa: Polismyndigheten