Larm inkommer via SOS om en trafikolycka på E45 vid Agnesbergsmotet. Det ska vara två personbilar som sammanst
Gothenburg
Jämtland, ett urval av polisens arbete i trafiken
Jamtland County
Larm inkommer om en misstänkt brand i ett flerfamiljshus i Svenljunga.
Svenljunga
Riksväg 95, resultat efter trafikkontroll
Arvidsjaur
Singelolycka på riksväg 40.
Jönköping

22 augusti 05.43, Stöld/inbrott, Nora

En man är misstänkt för brott i centrum

Polisen får samtal om ett pågående inbrott på apoteket. När vi kom till platsen fanns det ingen misstänkt person kvar men patrullerna kunde konstatera att någon hade slagit sönder en ruta för att ta sig in i lokalen för att stjäla varor.

Den misstänkt fanns på film och patrull kände igen denne som en man i 40-årsåldern. Han kunde senare gripas i sin bostad där vi också hittade gods som vi tror kommer från inbrottet.

Polisen kommer att hålla förhör med mannen och därefter kommer en åklagare att fatta beslut om han ska vara fortsatt frihetsberövad eller inte.

UPPDATERING kl. 14.28

Efter förhör med mannen beslutade en åklagare att han skulle vara fortsatt frihetsberövad och är numera anhållen.

Källa: Polismyndigheten