Kund fick tank över sig vid besök i butik.
Uppsala
Allmänhet kontaktar polisen och uppger att en man misshandlat en kvinna vid hållplats Gamlestads torg.
Gothenburg
Personbil i olycka, Klågerup.
Svedala
En privatperson hittar ett misstänkt föremål i skogen i Rosersberg. Efter bedömning kan polisen konstatera att
Sigtuna
Urval av polisens arbete i trafiken
Västernorrlands län

22 september 17.55, Rattfylleri, Karlstad

Vingligt lastbilsekipage stoppat på E 18 i Karlstad.

Samtal inkom till polisen under eftermiddagen om ett vingligt lastbilsekipage på E 18 varför polispatrull beordrades för att genomföra en kontroll.

Föraren, en man i 55-årsåldern, lämnar i kontrollen ett positivt utandningsprov i sållningsinstrument. Beslut om vidare provtagning inhämtat och kommer genomföras. 
Analys kommer utvisa om misstanke som riktats mot mannen kvarstår i form av rattfylleri under påverkan av alkohol.

Uppdatering:

Mannen misstänks för grovt rattfylleri efter provtagning. Mannen gripen och åklagare har beordrat förhör enligt rättegångsbalken 24:8§ . 

Källa: Polismyndigheten