Ett urval av polisens arbete i trafiken under dagen.
Västernorrlands län
Riksväg 83, Hallsta. Polisen kontrollerar hastighet i trafiken.
Ånge
Polisen larmas till en klädbutik i centrum.
Östersund
Strax utanför Tvärålund, en bilist har kört av vägen och ned i ett dike
Vindeln
Polis och ambulans larmas till en arbetsplatsolycka.
Trollhättan

1 oktober 19.22, Trafikkontroll, Västerbottens län

Västerbotten, resultat från några av dagens trafikkontroller.

Lycksele kommun

På länsväg 365 utanför Lycksele utfördes två kontroller av kör- och vilotider. Båda var utan anmärkningar.

Vid en annan kontroll på länsväg 365 utanför Lycksele kontrollerades bland annat hastighet och nykterhet. Det finns inga rapporter om förseelser gällande hastighet och de omkring 30 förare som fick blåsa i polisens sållningsinstrument var utan anmärkningar.

På E12 vid Furuvik, Lycksele, körde en förare 105 kilometer i timmen på en 90-sträcka. En ordningsbot (böter) på 2000 kronor utfärdades.

På E12 vid Lugnet, Lycksele, utfärdades en ordningsbot till en personbilsförare som körde 66 kilometer i timmen på en 50-sträcka.

Storuman kommun

På Strandvägen i Storuman utfärdades en ordningsbot (böter) gällande hastighetsöverträdelse.

Skellefteå kommun

Alla som passerade nykterhetskontrollen på Parkvägen i Byske var utan anmärkningar.

På Gymnasievägen i Tjärn utfärdades böter och omhändertogs ett körkort på grund av fortkörning. Hastigheten uppmättes till 89 kilometer i timmen på en 40-sträcka.

Källa: Polismyndigheten