Bil stoppades.
Uppsala
Larm om trafikolycka.
Gävle
Polisen larmades via SOS till en trafikolycka på korsningen Folkungagatan och Härlundagatan.
Skara
Två bilister är inblandade i en sidokrock på E20, i höjd med Vretstorp
Hallsberg
Larm om trafikolycka på E22:an
Hörby

29 oktober 13.01, Trafikkontroll, Västernorrlands län

Västernorrland, resultat från några av dagens trafikkontroller.

På E14 vid Vattjom, Sundsvalls kommun, har cirka 130 förare fått blåsa i polisens sållningsinstrument – samtliga var nyktra. Vid kontrollen utfördes även en flygande besiktning, det gjordes ett körkortsifrågasättande, det utfärdades en ordningsbot (böter) för att en förare ej stannat på polismans tecken och det uppstod misstanke om en olovlig körning.

På länsväg 923 i Själevad, Örnsköldsvik, utfördes en kontroll och samtliga kontrollerade var utan anmärkningar.

Alla som passerade nykterhetskontrollen på Granudden, Härnösand, var utan anmärkningar.

Det finns inga anmärkningar noterade vid kontrollen som utfördes i Skönvik, Sundsvall.

Alla som passerade nykterhetskontrollen i Härnösand centrum var utan anmärkningar.

På Lärlingsvägen i Birsta, Sundsvalls kommun, utfärdades över tio stycken ordningsböter gällande hastighetsöverträdelser. En av förarna körde 75 kilometer i timmen på en 40-sträcka. Den förarens körkort omhändertogs.

På Centrumvägen i Söråker, Timrå, noterades fem fortkörare och ett körförbud.

På Skeppsbron, Härnösand centrum, utfärdades två ordningsböter på grund av hastighetsöverträdelser och en på grund av att bilbälte inte användes.

Alla som passerade trafikkontrollen på Måleslingan, Gullänget i Örnsköldsvik, var utan anmärkningar.

Källa: Polismyndigheten